Зошто Бајден крие документи кои би можеле да ја откријат вистината за убиството на Кенеди?

Џозеф Бајден

Одлуката на американскиот претседател Џозеф Бајден уште еднаш да го одложи објавувањето на илјадници тајни документи за кои се верува дека можат да го расветлат убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди, предизвика различни реакции во Америка. 

Џон Физџералд Кенеди

Од една страна се поставува прашањето што кријат овие документи, а од друга дали Бајден само „купува време“ и се обидува да спречи тие некогаш да бидат објавени.

Бајден одлучи дека тајните документи ќе бидат „чувани од јавно обелоденување“ до 15 декември следната година – речиси 60 години од атентатот во Далас.

Во претседателскиот меморандум потпишан кон крајот на минатата недела се наведува дека „привремено одложување е неопходно за да се заштити од нанесување на евентуални штети на американската национална безбедност, разузнавачките операции, спроведувањето на законот или меѓународните односи“.

Тој исто така рече дека на Националната управа за архиви и евиденција (НАРА), која ги чува споменатите документи, и треба повеќе време за да изврши ревизија на декласификацијата, која е одложена поради пандемијата на коронавирус.

Оваа одлука значи дека научниците и јавноста сè уште ќе треба да чекаат да видат што останало закопано во владините архиви за една од најголемите политички мистерии на 20 век, но Бајден сега може да запре да ги објавува доколку ЦИА или други агенции го убедат да откриваат чувствителни извори или методи.

Анкетите на јавното мислење одамна покажуваат дека повеќето Американци не веруваат во официјалниот заклучок на Комисијата на Ворен дека атентатот врз Кенеди е дело на Ли Харви Освалд, поранешен маринец кој побегнал во СССР и бил убиен два дена по атентатот од сопственикот на ноќниот клуб Џек Руби.

Ли Харви Освалд

Во 1978 година, специјалната комисија на Претставничкиот дом заклучи „врз основа на доказите со кои располагала дека претседателот Џон Ф. Кенеди најверојатно бил убиен како резултат на заговор“.

погреб Џон Ф.Кенеди

Дејвид Кајзер, поранешен професор по историја на Поморскиот воен колеџ и автор на кигата „ Патот до Далас“, тврди во својата книга дека убиството на Кенеди не може целосно да се разбере без да се испита војната на адвокатот Роберт Кенеди против организираниот криминал и неуспешните напори на ЦИА да го убијат комунистот. лидер во Куба, Фидел Кастро. Сепак, Кајзер и други експерти сметаат дека агенциите за национална безбедност се уште ги кријат клучните податоци, пренесува Политико.

Националниот архив на САД наведува дека делови од повеќе од 15.000 објавени записи останаа вистинска мистерија . Еден делумно објавен документ содржи информации за тоа како ЦИА можеби го следела Освалд на патувањето во Мексико во пресрет на убиството.

„Документите би можеле да откријат повеќе за она што ЦИА го правела во Њу Орлеанс, некои повеќе информации за Мексико Сити и веројатно дури и некои откритија за улогата на ЦИА во Вотергејт“, изјави Лери Шнапф, адвокат и истражувач на атентатот врз Кенеди.

Сојузот на правни експерти и академици тврди дека одлуките за одложување на објавувањето на документите ги прекршиле поранешниот американски претседател Доналд Трамп и сегашниот Џозеф Бајден, закон од 1992 година, со кој се наложува тие документи да бидат обелоденети во јавноста .

 

Видео на денот