Зоолошката градина во Љубљана повторно отворена

Зоолошката градина во Љубљана која речиси два месеца беше затворена поради епидемијата на новиот коронавирус од утрово повторно ги отвори вратите за посетителите.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, таа ќе биде отворена од девет до 19 часот, а посетителите ќе треба да ги почитуваат сите препораки за да се намалат шансите за зараза со Ковид-19.

Управата на Зоолошката градина соопшти дека пред билетарницата мора да има два метри растојание меѓу луѓето кои чекаат, а истото важи и за пред тоалетите и продавниците, што се во самата градина.

Дополнително на повеќе места се поставени и гелови за дезинфекција на раце кои посетителите се должни да ги употребуваат.

Некои делови во зоолошката градината каде е можно на мал простор да се соберат многу луѓе остануваат затворени, а како ќе бидат и тие отворени дополнително ќе се одлучи.

Прочитајте и...  Во Косово 14 починати лица починаа, а 639 се новозаболени од ковид-19

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian