ЗНМ: „Вечер“ не го почитувал етичкиот кодекс во текстот за министерот Дамјан Манчевски

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) реагираше во врска со претставката на министерот за информатичко оопштество и администрација, Дамјан Манчевски, за веста која ја објавил порталот „Вечер“ под наслов „Манчевски поттикнува насилство и повици за ликвидација“.

За веста која потоа беше избришана од порталот од ЗНМ  заклучиле дека е прекршен Новинарскиот кодекс во членовите 13 и 16, во кои новинарот треба да прави разлика меѓу факти и мислења, вест и коментар, како и да го чува угледот на професијата, да поттикнува заемна солидарност и различност на ставовите и нема да го употребува својот медиум за пресметка со личности.

 

Прочитајте и...  Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Прочитај повеќе

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

Остави Коментар

20 + дваесет =

Прочитај повеќе

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат