ЗНМ ќе се вклучи во дебатата за измените на Изборниот законик - Слободен печат

ЗНМ ќе се вклучи во дебатата за измените на Изборниот законик

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ќе биде вклучено во дебатата за измените на Изборниот законик во насока на прецизна и коректна правна рамка за медиумско претставување на кандидатите, како суштинско за демократски изборен процес.

Значајна улога во заштитата на одредбите за фер медиумско претставување има и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, чија реформа е заглавена во собраниската комисија за избори и именувања, која се злоупотребува на најгруб начин од страна на опозицијата.

Ова го изјави министерката за правда Рената Дескоска на денешнта завршна конференција „Правна заштита на избирачките права“ во организација на Институтот за правни и политички истражувања, во партнерство со Амбасадите на САД и на Холандија во државава.

Прочитајте и...  Досега во Кина починаа 56 лица од коронавирусот

Ажурирањето на избирачкиот список, нагласи таа, е особено важно за еднакво избирачко право. Дескоска потсети дека една од препораките на ОБСЕ/ОДИХР за Изборниот законик е токму за ажурирањето на Избирачкиот список, со цел да се овозможи тоа да се прави континуирано со цел никој да не биде лишен од правото на глас.

– Се посочува и потребата лицата со истечен рок на важење на личните докумјенти да не бидат лишени од избирачко право и се разгледува опцијата проверка на избирачкиот список помеѓу два изборни круга – рече Дескоска.

Прочитај повеќе

Делегацијата на ЕУ во Пекинг закажа итен состанок поради коронавирусот

Слободен печат

Земјотрес во Турција: Жена и дете спасени од под урнатините

МИА Агенција

Снег на Стража, Маврово и Попова Шапка

Слободен печат

Голем чекор за Струмица и Македонија – Отворен специјализиран фитнес центар за лица со попреченост

Слободен печат

Нема простор за паника од коронавирусот, надлежните преземаат превентивни мерки

Слободен печат

Во вторник јавна расправа за законот за јавно обвинителство

Слободен печат

Остави Коментар

14 − three =

Прочитај повеќе

Нови судири во Либија: Хафтар напредува кон Мисрата

Слободен печат

Денес две седници во Собранието

Слободен печат

Променливо облачно со дожд и снег

Слободен печат

Џон Болтон во новата книга тврди: Трамп ја задржал помошта за Украина поради истрага за Бајден

Слободен печат

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Слободен печат

Курсна листа: Еврото денеска со вредност од 61.64 денари

Слободен печат