Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината? - Слободен печат
ЕспресоСемејство

Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината?

Дали некогаш сте се запрашале за што служи дупката на лажицата со која ги вадиме варените шпагети?

Варењето на тестенините најчесто завршува со сценарио кое на сите ни е добро познато. Сте ја измериле количината на тестенини што ви е потребна, а потоа сте сфатиле дека вашата процена од око уште еднаш затаила.

Во тоа може да ви помогне лажицата за шпагети, односно дупката што се наоѓа на неа и која всушност има совршена смисла. Имено, дупката е дизајнирана за во неа да собере совршена количина шпагети потребна за една порција.

Иако димензиите на дупката не се строго дефинирани, количината што ја собира во дупката на просечна лажица за шпагети точно одговара на препорачаната количина од половина шолја по порција.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close