Значително зголемен бројот на мигранти кои влегуваат во Европа од Турција - Слободен печат

Значително зголемен бројот на мигранти кои влегуваат во Европа од Турција

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година.

Бројот на мигранти од Турција што влегуваат во Европа значително се зголеми минатата година, кога луѓето што бегаа од конфликтот во Сирија и Авганистан ја преплавија земјата, а потоа се упатија кон Грција, изјави денеска извршниот директор на Европската агенција за гранична контрола и крајбрежна стража Фронтекс, Фабрис Ледери.

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година, рече Ледери во Брисел.

– Ова главно се должи на ситуацијата во Сирија, но и на нестабилноста во Авганистан и промената на политиката кон авганистанските државјани од страна на иранските и пакистанските власти, изјави Ледери. Тој одби да ја обвини турската крајбрежна стража, велејќи дека е „добро да се работи” при пресретнувањето на луѓе кои заминуваат.

Прочитајте и...  Стапи во сила новиот закон за енергетска ефикасност

ЕУ се согласи во 2016 година да и даде на Турција до шест милијарди евра помош за бегалците и други поттикнувања да ја убеди Владата на Анкара да ги запре мигрантите да заминуваат за Грција.

Сепак, од минатото лето, островите во источна Грција се борат да ја ублажат пренатрупаноста во бегалските кампови.

Фото: Профимедиа

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

два × три =

Прочитај повеќе

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција