Значително зголемен бројот на мигранти кои влегуваат во Европа од Турција

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година.

Бројот на мигранти од Турција што влегуваат во Европа значително се зголеми минатата година, кога луѓето што бегаа од конфликтот во Сирија и Авганистан ја преплавија земјата, а потоа се упатија кон Грција, изјави денеска извршниот директор на Европската агенција за гранична контрола и крајбрежна стража Фронтекс, Фабрис Ледери.

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година, рече Ледери во Брисел.

– Ова главно се должи на ситуацијата во Сирија, но и на нестабилноста во Авганистан и промената на политиката кон авганистанските државјани од страна на иранските и пакистанските власти, изјави Ледери. Тој одби да ја обвини турската крајбрежна стража, велејќи дека е „добро да се работи” при пресретнувањето на луѓе кои заминуваат.

Прочитајте и...  Ексклузивно интервју со првата дама, Елизабета Ѓоргиевска: Прегратката во овој миг може да се замени со топол збор

ЕУ се согласи во 2016 година да и даде на Турција до шест милијарди евра помош за бегалците и други поттикнувања да ја убеди Владата на Анкара да ги запре мигрантите да заминуваат за Грција.

Сепак, од минатото лето, островите во источна Грција се борат да ја ублажат пренатрупаноста во бегалските кампови.

Фото: Профимедиа

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат