Змиски отров можен лек против Ковид-19

Руските научници од Институтот за биоорганска хемија при Руската академија на науките тврдат дека фермент од змиски отров помага во лекувањето на заразените лица со Ковид-19.

Истражувањето покажало дека отровот од црната змија (Vipera nikolskii) има можна вируцидна активност против Ковид-19.

Тој вид змија главно живее во југозападна Русија и во Украина.

Научниците  тврдат дека отровот од црната змија би можело да стане перспективно средство за создавање на нов лек против Ковид-19.

Прочитајте и...  Трамп најави кандидатура за Белата куќа во 2024 година

Поврзани вести

Заев за кинеските вакцини: Денови се во прашање кога ќе има утовар

ВИДЕО АНКЕТА | Надежта последна умира: Ако не сега, до мај ќе почне вакцинацијата

Михаило Донев

Десет години од првиот број на весникот „Илинден”

Слободен печат

Промоција на новата наградна игра за 2021 година на Верна програмата за лојалност, „ВЕРНА – една и единствена“

СП.

ВИДЕО | Заев: Не постои такво нешто да си легнете како Бугари и да се разбудите како Македонци!

Организација за човекови права на Косово повикува да се дочека Лајчак со протести во Приштина

Слободен печат

Остави Коментар