Златото ги сруши сите рекорди – цената на историски највисоко ниво

Глобалните акции почнаа да поаѓаат кон крајот на минатата недела, откако Вашингтон нареди затворање на кинескиот конзулат во Хјустон, по што Кина врати со затворање на американскиот конзулат во Ченгду.

Зголемената побарувачка на загрижените инвеститори за скапоцени метали, поради влошените дипломатски односи меѓу Кина и САД резултираше со зголеме раст на цената на златото кое на денешното тргување ги сруши сите ценовни рекорди досега и се продава по цена од 1.943 долари што е зголемување за 1,6 отсто.

Се проценува дека европските акции денеска ќе компензираат дел од силниот пад што беше регистриран во петокот, бидејќи терминскиот индекс „EuroStox 50″ утрово зајакна за 0,2 проценти.

Акциите на азиските берзи имаа мешано движење.

Ентузијазмот на кинеските пазари се намали, иако индексот на најликвидните акции CSI300 сепак забележа мало закрепнување од 0,1 проценти во однос на големата загуба што ја регистрираше во петокот.

На нерамномерното тргување на Вол Стрит, индексот на фјучерсите S&P500 порасна за 0,4 проценти, додека индексот на јапонската берза Никеи падна за 0,5 проценти.

Прочитајте и...  Филипче ги соопшти предложените мерки: Ова е последниот чекор, пред воведување полициски час!

Глобалните акции почнаа да поаѓаат кон крајот на минатата недела, откако Вашингтон нареди затворање на кинескиот конзулат во Хјустон, по што Кина врати со затворање на американскиот конзулат во Ченгду.

 

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар