Златко Далиќ нов тренер на Ајакс?!

Фото: EPA-EFE/Georgi Licovski

Холандскиот гигант Ајакс по лошите резултати во првенството го отпушти тренерот Алфред Шрудер кој дојде како наследник на Ерик Тен Хаг, но не се прослави. Ајакс е во потрага по негова замена, а според последните информации на медиумите хрватскиот селектор Златко Далиќ е главен фаворит.

Далиќ веќе два Мундијали со Хрватска бележи одлични резултати, па по среброто во Русија во 2018 година, оваа година во Катар ги водеше „коцкестите“ до бронза. Засега е сигурно дека Хеитинга ќе го води Ајакс во наредните натпревари.

Не се исклучува можноста Хеитинга да остане на клупата до крајот на сезоната, а потоа да дојде Далиќ.

Оваа опција му одговара на Далиќ затоа што сака да биде фокусиран на својата репрезентација на завршниот турнир во Лигата на Нации кој ќе се игра токму во Холандија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот