„ЗЛАТЕН“ СКАНДАЛ ВО КИНА: Бившиот градоначалник во подрум криел 13.5 тони чисто злато (ВИДЕО)

Фото: Твитер

Кинеската полиција во четвртокот пронашла 13,5 тони чисто злато во куќата на бившиот градоначалник на Гвангжу.

Како што навела полицијата за локалните медиуми, златото што е пронајдено вреди околу 268 милијарди јуани, што е околу 34 милијарди евра. Тој златните прачки ги криел во својот подрум.

Кинескиот одбор за борба против корупција исто така открил луксузна недвижнина на бившиот градоначалник Ци, која се простира на неколку илјади квадратни метри.

Инаку, бившиот градоначалник бил и некогашен секретар на Комунистичката партија.

Видео на денот