Зидан ја одбил понудата на Јунајтед?

Зинедин Зидан по заминувањето од Реал Мадрид е без тренерски ангажман/ фото: EPA-EFE/Peter Powell

Зинедин Зидан нема намера наскоро да седне на клупата на Манчестер јунајтед.

Италијанскиот новинар Фабрицио Романо експресно ги демантира шпекулациите на англиските медиуми и истакна дека Зидан воопшто не размислува за клупата на Манчестер јунајтед.

Новинарот Романо тврди дека Зидан не сака да презема екипа среде сезона, туку сака тој да ги одработи подготовките, но во исто време и не брза да се врати на тренерската професија.
Моменто Французинот одмора од фудбалот откако по завршувањето на минатата сезона ја напушти клупата на Реал Мадрид.

Зинедин Зидан исто така се поврзуваше и со клупата на ПСЖ чии челници не се презадоволни од работата на Маурисио Покетино, но исто се поврзува и со репрезентатицијата на Франција.

Француските медиуми се убедени дека Зидан ќе го наследи Дидие Дешан на селекторската функција по Светското првенство во Катар кое ќе се одржи идната година.

 

Видео на денот