Зиберај: Дачиќ е дилер на српско оружје за ИД

Советникот на министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај тврди дека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ стои зад организираниот криминал во Србија и дека продавал оружје за терористичката организација Исламска држава (ИД), јави дописникот на МИА од Приштина.

Зиберај вели дека информациите оти Дачиќ е „човекот од Балканот” кој илегално ја снабдува ИД со оружје, косовските служби ја добиле од извори од меѓународната заедница, кои тврдат дека „една значајна западна држава” покренала истрага против него.

– Ивица Дачиќ е ликот на српскиот организиран криминал. Меѓународните партнери ни кажаа од порано дека Дачиќ е дилерот на српско оружје за ИД и тој е под истрага од една значајна западна држава за тие договори. Годинава тој отпатува во Ирак каде што неговите пријатели упаднаа во проблеми со властите и Дачиќ лобираше за обезбедување пат за српските продавачи на оружје до териториите контролирани од ИД, напиша Зиберај на својата страница на Фејсбук.

Прочитајте и...  Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Според него, српскиот министер за надворешни работи ги „камуфлирал” своите „криминални активности” со наводната борба против независноста на Косово.

– Ние одамна укажуваме на врските на Дачиќ со продажбата на оружје во разни региони во светот. Ивица Дачиќ објавуваше лажни дипломатски ноти за наводни повлекувања на признавањата на Косово, но, всушност, сета негова кампања беше за обезбедување нови пазари за српските трговци со оружје во Африка и други региони. Камуфлирајќи ја таа цел со наводната борба против Косово, тој собираше политички поени во Србија. Меѓутоа, преку тоа, тој само заработи милиони евра од шверцот. Неговата маска полека се распаѓа и тој ќе заврши во затвор заради тие валкани зделки, тврди Зиберај.

Прочитајте и...  И покрај апелите Азербејџан и Ерменија отфрлаат мировни преговори

Повод за реакцијата на советникот на Пацоли беше денешната прес-конференција во Белград на потпретседателката на српската опозициска Партија за слобода и правда (СПС) Мариника Тепиќ, која го обвини Дачиќ дека собирал пари од српски бизнисмени и трговци со оружје за повлекување на признавањата на косовската независност. Тепиќ рече дека Дачиќ со ова ја злоупотребил својата функција и изрази уверување дека претседателот на Србија Александар Вучиќ бил запознаен со нелегалните активности на неговиот министер за надворешни работи.

Прочитај повеќе

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Слободен печат

Песков: Сите земји околу Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации

Слободен печат

Лончар: Како на луѓето да им е драго во Србија да има што повеќе починати од коронавирусот

Слободен печат