Животот на МАЈКАТА ВЕСНА со години бил тежок и мачен, а крајот трагичен: Со ќерките трпела насилство од мажот

Србинката Весна М. (45) и нејзините ќерки близначки (18) умреле од глад во својот стан во Виена!

Тинејџерките биле лица со инвалидитет, а мајката која се грижела за нив имала психички проблеми.

Трите тела во станот ги нашла полицијата и пожарникарите, откако комшиите известиле дека не ги виделе уште од крајот на март.

-Мислев дека се на одмор. Минуваше времето, а тие не се појавуваа, па повикав полиција, изјави комшиката Берта Балинг.

Кога надлежните ја обиле вратата од станот, се шокирале.

-Мајката е најдена мртва во претсобјето, додека близначките биле во нејзиниот кревет. Се сомнева дека прво починала мајката, а сестрите не можеле да повикаат помош, ниту да излезат по храна. Телата им биле неухранети, коски и кожа. Во станот не е најдена никаква храна, така што прашање е колку долго не јаделе. Обдукцијата покажала дека умреле од глад, велат извори за медиумите.

Прочитајте и...  Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Несреќната Весна и нејзините ќерки имале тежок живот, а биле и жртви на семејно насилство.

-Мажот на Весна со години ја тепал и малтретирал и неа и ќерките. Заради тоа тие повеќе пати бегале во сигурна куќа барајќи спас. Весна успеала да се разведе од него и тој едвај ги оставил на мира. Од тогаш таа сама се грижела за ќерките иако и сама психички оболела, изјавила комшивката.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат