Животот на Џек Ма - 10 пати пробал да се запише на Харвард, не можел да најде работа, а денес „тежи“ 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - Слободен печат

Животот на Џек Ма – 10 пати пробал да се запише на Харвард, не можел да најде работа, а денес „тежи“ 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Два пати паднал на приемниот испит на факултет и долго не можел да најде работа. Десет пати пробал да се запише на Харвард и сите десет пати го одбиле. Потоа ја основал интернет компанијата „Алибаба“ со која станал еден од најуспешните и најмоќни луѓе во светот.

Џек Ма пораснал во сиромаштво, а денеска е сопственик на бизнис вреден 460 милијарди долари. Неговото лично богатство се проценува на 40 милијарди долари. Основачот на гигантот во електронска продажба, вчера официјално се повлече од позицијата на извршен претседател на компанијата.

Тој бил роден во 1964 година во Кина, а упорноста и снаодливоста биле особините кои го следеле уште од тинејџерските денови. За да го подобри англискиот јазик, секој ден патувал со велосипедот во хотел каде имало туристи за да разговара со странци и на тој начин учел.

Бил одбиван за различни работни места, помеѓу другото и во КФЦ, кои во таа кинеска доба почнале да отвораат франшизи низ Кина.

„За таа работа, направија 24 интервјуа. Примија 23, а одбиен бев само јас“, раскажал Ма. На крајот се вработил како наставник по англиски, за што примал плата која тогаш не поминувала 12 долари месечно. Се занимавал и со преведување. Започнал компанија за превод, што му овозможило да го посети САД.

Прочитајте и...  Издадени повеќе од 300 предупредувања за поплави по бурата Денис во Британија

Многу рано го препознал значењето на интернетот, а „Чајна пејџес“ во 1995 година бил неговиот прв обид на интернет бизнис. Во некои од тогашните интернет пребарувачи тој напишал „пиво“ и сфатил дека меѓу резултатите не се појавува ниту едно кинеско пиво. Тогаш одлучил да направи интернет фирма за Кина. Со првата компанија не успеал. Ниту со другата. Потоа ги повикал своите 17 пријатели во стан и ги уверил дека можат да вложат во неговата идеја – во кинеска онлајн продажба.

До октомври 1999 година, Алибаба собрала пет милиони евра од американскиот инвестициски гигант Голдман Сакс и 20 милиони долари од Софтбанк, јапонска телеком компанија која инвестирала во технолошката фирма. Потоа во 2005 година, Јаху инвестирале милијарда долари во Алибаба во замена за 40 отсто удел во компанијата. Алибаба во 2014 година излегла на берзата, лансирајќи ИПО, односно иницијална понуда на акции во вредност од 150 милијарди долари. Тоа бил најголемиот ИПО во историјата на берзата во Њујорк.

Прочитајте и...  САД: Ако Блумберг победи на изборите, Хилари Клинтон ќе биде потпретседател?

„Денеска е сурово. Утре уште посурово. Задутре ќе биде убаво“, е животната филозофија која, како што пренесуваат медиумите, го водела целиот живот.

Џек Ма е препознатлив по своите изјави за начинот на кој треба да се работи и како да се успее во животот. Ова се некои од тие изјави:

„Во очите на правиот мајстор нема противник. Ако имате непријател во срцето, цел свет е ваш непријател“.

„Парите не носат среќа, туку одговорност“.

„За да го смениш светот, вложи во младите“.

Ма исто така тврди дека недостатокот од амбиции е причината заради која луѓето немаат пари, како и дека луѓето се неуспешни бидејќи не ги гледаат или ги потценуваат шансите што им се нудат.

Најпознат е по изјавата за работното време

 

Овој милијардер е сепак најпознат по изјавите за работното време. Најпрво, и покрај многубројните критики, тој тврдел дека најидеалното работно време е 12 часа. Тој рекол дека работата од девет наутро до девет навечер, шест дена неделно, е начинот за успех.

Потоа после некое време потполно ја променил „страната“ со изјава дека луѓето во иднината ќе работат четири часа дневно, а можеби и само четири дена неделно.

Прочитајте и...  Кинески весник тврди дека Си Џинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавноста

„Мојот дедо работеше 16 часа дневно на фарма и мислеше дека е презафатен. Ние работиме осум часа, пет дена во неделата и мислиме дека сме презафатени“, рекол Ма, кој е еден од најбогатите луѓе во светот.

Се повлекува на 20 годишнината од фирмата

 

Своето место во водење на компанијата тој ќе го препушти на досегашниот директор Даниел Чанг на 20 годишнината од постоење на компанијата, но во Одборот на директори тој ќе остане до 2020 година.

Џек Ма нема да се повлече во потполно, тој ќе остане доживотен партнер во Алибаба Партнерството, врховната Управа на компанијата, која е составена од 36 партнери, кои ги поставуваат директорите.

Тој во септември минатата година рекол дека пред да наполни 70 години сака да се занимава со други работи, вклучувајќи образование и филантропија.

Прочитај повеќе

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Остави Коментар

пет × два =

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат