ЖИВОТОТ МУ Е ВО ОПАСНОСТ: Таткото на Асанж стравува за својот син

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кого Вашингтон го обвинува за шпионажа и ја бара неговата екстрадиција, изјави дека на неговиот син му се заканува смрт во затворот.

Во Женева Шиптон изјави дека пред два дена го посетил синот и два часа минал со него.
-На Џулијан му се заканува смрт во затворот по деветте години прогонство бидејќи ја откри вистината за воените злосторства- рече Шиптон и додаде дека неговиот син е многу ослабен и целосно депримиран.
Шиптон додаде дека не е праведно некому да му се суди само затоа што открил злосторства.

Известувачот на ОН за тортура, Нилс Мелзер, минатата недела оцени дека третманот кон Асанж го загрозува неговиот живот.

Прочитајте и...  Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Тој изрази загриженост заради влошената здравствена состојба на Асанж по апсењето и притворот од почетокот на годината, наведувајќи дека „неговиот живот е во опасност”.

На 11 април Асанж беше исфрлен од Амбасадата на Еквадор во Лондон во која се сокри во 2012 година, по што британската полиција веднаш го уапси.

САД побараа екстрадиција на Асанж по 18 точки од обвинението,  а доколку биде осуден за шпионажа и предавство со објавување на тајните државни документи, му се заканува повеќедецениска затворска казна.

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат