2 C
Скопје

Живо е на „Кнез Михајлова“ во Белград: Од кафулиња, по 18 часот на трубачи

Гласна музика, играње, дружење, но кога саатот чукна 18 часот сите полека почнаа да ги напуштаат кафулињата во центарот на Белград на Обилиќев венец.

Нова година каква не памети не само Србија, туку и целиот свет. Иако во изминатите години на 31 декември ова време почнуваше загревање за „најлудата ноќ“, сега нема подготовки за голем дочек и на плоштадите.

Но, славење во Белград има. Живо е на „Кнез Михајлова“ низ која и млади и возрасни, па и семејства со деца ја исполнија главната градска артерија за шетање. Поединци, пак, застануваат да уживаат и играат на звуците на трубачите, а дел од нив не можеа да додржат, па заиграа и коло.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Царовска: Сите наставници да се вклучат во подготовка на наставните програми согласно новата концепција

Инаку, пропишаните епидемиолошки мерки во Белград воглавно се почитуваат и сите угостителски објекти беа затворени во 18 часот.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар