Жителите на Волково ги нападнаа Заев и Наумовски: Сите само кажувате, а немате ништо исполнето (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев денеска по пристигнувањето од самитот на НАТО во Лондон, беше во увид на градежни работи за изградба на спортска сала во основното училиште „Јоаким Крчовски“, во скопско Волково.

На овој настан, премиерот учествуваше заедно со градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумовски и заменик-министерката за образование Елизабета Наумовска.

По завршувањето на настанот граѓаните не му дозволија на премиерот да одговара на новинарски прашања, туку почнаа да му поставуваат прашања за проект за изградба на фекална канализација, кој бил згрешен.

Заев рече дека се во тек правни постапки, ама дека продолжува спроведувањето на проектот. Групата граѓани потоа продолжи да довикува дека во населбата нема улици и дека има кал до колена.

Прочитајте и...  Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

– Каде е проширувањето на улиците, на тротоарите, каде се градинките. Ништо нема. Во Горно маало немаме ништо. Сите само кажувате, а немате ништо исполнето. Од средсело накај Кучково, поминете господине градоначалниче и премиере, да видиме по каква улица одиме ние. Каде ни учат децата, по какви калови одиме – реагираше револтирана жителка на Волково.

На тоа, и реплицираше градоначалникот Наумоски, кој пред медиумите тврдеше дека улицата на револтираната жителка е асфалтирана, и е приклучена на канализациона мрежа.

Изјава Заев

Publiée par MИА.mk sur Jeudi 5 décembre 2019

Прочитај повеќе

И Јанушев се откажа од патните трошоци

МИА Агенција

Ученик во Берлин позитивен на коронавирусот, цело одделение во изолација

Слободен печат

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци во Скопје

МИА Агенција

Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Слободен печат

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат

Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

Весна Тодоровска

И понатаму ќе се транзитира низ Македонија без ПЦР тест

Мирослава Бурнс

Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Михаило Донев

Полог се дави во ѓубре, Русино нe е решение!

Делегацијата на ЕУ во земјава со осуда за нападот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани

МИА Агенција

Водата за пиење во Тетово безбедна и покрај дефектите и прекините

МИА Агенција