12 C
Скопје

Жиру ќе му биде соиграч на Кристијано Роналдо!?

Според британскиот „Скај“, Јувентус сака во овој зимски период да го обезбеди потписот на Оливие Жиру, досегашниот играч на Челси.

34-годишниот Французин е во најтесниот избор на желби на италијанскиот шампион кој воедно ја следи и ситуацијата со уште двајца напаѓачи кои се дел од Наполи, Аркадиуш Милик и Фернандо Љоренте.

И покрај тоа што во најголем дел од времето беше на клупата, Жиру постигна 18 голови на 34 натпревари во 2020 година и беше најдобар стрелец на тимот.

Реализираше осум голови на последните осум натпревари, после лошиот почеток на сезоната кога стартер беше само еднаш во првите 16 мечеви на лондонскиот клуб.

Договорот со Челси му истекува на крајот од тековната сезона, но доби гаранции дека редовно ќе игра доколку остане на „Стемфорд Бриџ“.

Прочитајте и...  ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Се пресели од Арсенал во Челси во јануари 2018 година, а можеше да ја напушти екипата пред една година незадоволен од минутажата. Но, одлучи да остане и му помогне на Челси да се пласира во Лигата на шампионите со седум погодоци на 12 натпревари, откако сезоната продолжи во јуни по пауза поради пандемијата на коронавирусот. Тој не играше во неделата во поразот од 1:3 во Премиер лигата против Манчестер сити.

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар