Жежок бран во Шпанија – температури и до 43 степени

Жежок бран во Шпанија / Фото: ЕПА

Шпанската метеоролошка служба соопшти дека топлата воздушна маса, која од Северна Африка стигна до Шпанија, донесе многу високи температури кои денеска се очекува на места да бидат и 43 степени.

Метеоролошката служба АЕМЕТ објави дека најтопло ќе биде во југозападниот и централниот дел на Шпанија, пренесе АП.

Во градовите како Севиља, Кордоба и Бадахоз се очекуваат температури до 43 степени.

Метеоролозите соопштија дека во Мадрид денеска може да биде и до 38 степени, што е значително над просекот за првата половина на јуни, додека на 500 километри понатаму, во Барселона, прогнозата е 32 степени.

Видео на денот