ЖЕСТОКО ВО ХОНГКОНГ: Полицијата тепа демонстранти, има и повредени

Во Хонгконг денеска е забележана нова жестока пресметка меѓу демонстрантите и полицијата, во која има и многу повредени.

Околу десетици илјади демонстранти се собрале во индустрискиот дел на Хонгконг, Квун Тонг, одбележувајќи 12 недели протест. Кога пристигнала полицијата, дошло до пресметка меѓу присутните полицајци и демонстранти.

Полицијата исфрлила солзавец кон демонстрантите, во форма на муниција, по што прво тие почнале да бегаат, а потоа дошло до меѓусебна пресметка.

Според сведоците, ова е чиста злоупотреба на полициската моќ. Голем број демонстранти не можеле да избегаат бидејќи и најблиските метростаници биле затворени.

Овие протести се по повод нацрт-законот за екстрадиција на осомничени лица во Пекинг, а денеска веќе заземаат размери на голем антивладин протест.

Прочитајте и...  Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Прочитај повеќе

Некој во здравството секој месец прима плата од 249.000 евра!

Весна Дамчевска

Нема настава за македонските ученици што патувале во земјите од висок ризик за ,коронавирус”

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Силен ветер во Скопје вечерва корнеше покриви од згради и дрва (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција