Жестоки улични борби во Купјанск: Зад Русите ќе останат само нивните тела, велат украинските борци

Жестоки улични борби во Купјанск//Фото: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Молскавичниот напредок на украинските сили во ослободувањето на територијата од руските сили на истокот на земјата се претвори во борби во саботата забавени од рускиот отпор и временските услови. Во градот Купјанск на линијата на фронтот се слуша постојано гранатирање, а од другата страна на реката Оскил се издига црн чад кој се уште ги дели украинските и руските сили.

„Дождот во моментов ја отежнува употребата на тешко оружје насекаде. Можеме да користиме само асфалтирани патишта“, изјави украинскиот наредник Роман Малина за агенцијата Франс прес. „Во моментов, поради отежнатото движење поради временските услови, ги гаѓаме нивните оклопни возила, складишта за оружје и групите војници“, додаде тој.

Украинскиот воен командант на Купјанск, Андриј Канашевич, во петокот изјави дека на армијата ќе и требаат до десет дена за целосно да ја обезбеди областа. Поголемиот дел од пожарот во саботата беше надворешен, при што украинската артилерија ги гаѓаше руските позиции во шумата источно од градот, но Русите одговорија со беспилотни летала. Неколку бегалци преминаа на украинска територија преку оштетениот мост, сè уште обоен во боите на знамето на руските окупатори.

„Зад Русите ќе останат само нивните тела“

Двајца украински војници, добро опремени со американски јуришни пушки и панцир и расположени и покрај тоа што беа уморни и загрижени за рускиот дрон што зуи над патот на кој се расфрлани остатоци, исто така се вратија назад.

Еден од нив, со прекар Марио, рекол дека е рано да се каже кога источниот брег целосно ќе биде под украинска контрола, но бил убеден дека Русите се во процес на повлекување, пишува француската агенција. Само нивните тела ќе останат зад себе“, изјави Марио. „Генерално, ситуацијата е добра. Со оглед на обемот на операцијата, немавме речиси никакви загуби“, додаде тој.

Поголемиот дел од Купјанск, клучен железнички центар што го користи Русија за снабдување на своите војници на јужниот Доњецк фронт, падна под украинска контрола по контраофанзивата што започна на почетокот на овој месец.

Но, мал дел од Харковската област на источната страна на реката Оскил сè уште останува под руска контрола и ја спречува Украина да напредува кон регионот Луганск, кој Москва сака да го припои. „Да, имаме доволно војска и оружје, но тоа ќе зависи од тоа што ќе се случи на другата страна“, рече Малина.

Гранатирање на југ

„Тие се обидуваат да најдат слаби точки во нашата одбранбена линија, па одвреме-навреме се обидуваат да не нападнат со тенкови и маринци. Нашиот морал е добар. Подготвени сме да се бориме, но ни треба повеќе тешко оружје и оружје со висока прецизност“. Заклучи Марио, повторувајќи ги украинските повици до Западот да испрати оружје.

И додека продолжуваат борбите во Купјанск, најголемиот дел од цивилите го напуштија тој град, кој остана без струја и вода за пиење. Британската агенција Ројтерс објави дека јужна Украина била изложена на гранатирање доцна во саботата.

Украинската војска рано во неделата соопшти дека руските сили извршиле десетици ракетни напади и воздушни напади врз воени и цивилни цели, вклучително и 35 „населби“, во изминатите 24 часа. Русија негира дека целела на цивили. Руската државна новинска агенција РИА, повикувајќи се на неидентификувани извори, претходно објави дека украинските сили гранатирале житница и складишта за вештачко ѓубриво.

Ројтерс не беше во можност да ги потврди тврдењата на ниту едната страна.

Видео на денот