Жестоки тензии во Дебар (ВИДЕО)

Вечерашните протести во близина на Зонската комисија за изборна администрација број 19 во Дебар, Албанија, се проследени со жестоки тензии. Демонстрантите се судриле со албанската полиција која користеше солзавец за да ги растера луѓето.

„БалканВеб“ јавува дека полицијата употребила во голема мера солзавец кон демонстрантите, кои по секоја цена се обидуваат  да го пробијат полицискиот кордон и да влезат во просториите на Зонската комисија за изборна администрација за да ја ослободат од изборните материјали.

Во меѓувреме, силни тензии меѓу полицијата и демонстрантите се забележани во Зонската комисија за изборна администрација на Бурел, Клос од Булкиза.

Државната полиција реагираше во врска со тензиите што се случуваат во Дебар меѓу демонстрантите и полицајците.

Прочитајте и...  Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

Тие истакнуваат дека демонстрантите ги напаѓаат полицајците со тешки предмети и молотови бомби, обидувајќи се да влезат во објектите на Зонската комисија за изборна администрација.

„Топ Чанел“ пак јавува дека во судирите се ранети еден новинар и шестмина полицајци.

 

Прочитај повеќе

Борисов и Ердоган се согласија: Нема директна закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Слободен печат

Забрана за камиони на патот Гостивар-Стража

МИА Агенција

Мицотакис: Грција нема да толерира нелегални влегувања во земјата

Слободен печат

Прогласена вонредна состојба на јапонскиот остров Хокаидо поради коронавирусот

Слободен печат

САД им понудиле техничка помош на Иран за да се справат со коронавирусот

Слободен печат

Што ги спои СДСМ и Беса? Се пишува заедничка програма

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одрони и влажни коловози во дебарско – се препорачува внимателно возење

МИА Агенција

Се откажуваат екскурзиите во странство за учениците од Грција

МИА Агенција

Општина Ресен со превентивни мерки за заштита од коронавирус

МИА

Презентиран проектот за изградба на гасоводна мрежа во Радовиш

МИА

Каракачанов: Запревме 60 мигранти, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници на границата со Турција

Слободен печат

Поради снег забрана за камиони на патот од Маврово кон Дебар

Слободен печат