Жестоки судири меѓу демонстрантите и специјалните сили во Хонг Конг - Слободен печат

Жестоки судири меѓу демонстрантите и специјалните сили во Хонг Конг

Продемократско-ориентираните активисти од Хонг Конг денес се судрија со специјалните сили во хаотични немири што избувнаа во различни делови на градот, додека полицијата со полна опрема ги бркаше демонстрантите преку толпа на запрепастени минувачи.

Околу пладне, во трговскиот центар започнаа неколку мирни собири. Неколку стотици луѓе извикуваа „Слобода за Хонг Конг“, но подоцна во попладневните часови, најзагрижените активисти облечени во црно, почнаа да уништуваат продавници и автобуски станици во метрото и поставија бариери на градските патишта.

Полицијата, која тврдеше дека користела „минимална сила“, пукала солзавец кон нив за да ги растера, а десетици биле приведени. На ТВ-снимките се прикажани исплашените купувачи како се кријат, а дел од нив се повредени.

Но, многумина меѓу нив ги бодреа и ги поддржуваа младите демонстранти.

Полицијата во Хонг Конг, некогаш позната како „најдобра во Азија“, е обвинета за употреба на прекумерна сила за да се справи со демонстрантите, а со тоа ја изгубила довербата и почитта на многу жители на Хонг Конг.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

nineteen + seven =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат