Жестоки инциденти пред Амбасадата на САД во Атина (ВИДЕО)

Дел од демонстрантите, млади маскирани лица ја нападнаа полицијата со молотови коктели.

Со инциденти заврши протестот во Атина во знак на поддршка за демонстрациите во САД, организиран од анархистички, левичарски и антирасистички здруженија и организации.

Инцидентите се случија пред американската амбасада што беше и крајната дестинација на протестот.

Дел од демонстрантите, млади маскирани лица ја нападнаа полицијата со молотови коктели и разни предмети, на што специјалните полициски единици одговорија со солзавец, јави дописничката на МИА од Атина.


Инцидентите траеа кусо, по што ситуацијата се смири.

Амбасадата на САД во Атина беше под силно полициско обезбедување, додека пак протестот почна од пред грчкиот Парламент.

Прочитајте и...  Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Прочитај повеќе

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат