9.2 C
Скопје

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Жестока собраниска расправа за Законот за попис, меѓу власта и опозицијата. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека законот е политички договор меѓу СДСМ и ДУИ, и дека затоа не е прифатена ниту една забелешка на опозицијата.

Најавија дека нема да гласаат за закон со кој ќе се спроведува попис кој нема да даде точни податоци дека нема да ги признае резултатите. Посочија дека доколку власта не го одложи пописот поради коронавирусот, или, пак не го повлече и го преработи Законот, ВМРО-ДПМНЕ ќе почне иницијатива за собирање на потписи за негово поништување.

Побараа одговори дали ќе бидат попишувани државјани или резиденти на Македонија, но и што ќе се случува со граѓаните кои имаат двојно државјанство. Според нив од пописот зависи развојот на економијата, земјоделието, а не опстанокот на коалицијата СДСМ – ДУИ. Ја прашаа власта во која друга институција има врзани потписи и поделена одговорност меѓу директорот и заменикот директор на Заводот за статистика. Според пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова Законот не е усогласен со европската регулатива иако Законот е со европско знаменце.

Прочитајте и...  Временска прогноза за 24 јануари

-Се попишуваат личности кои нормално го поминуваат денот и дневниот одмор на тоа место, и двата услови кои воопшто ги нема во овој закон. Се попишуваат само оние лица кои се најдолго 12 месеци надвор или ако се вратени, кои се најмалку 12 месеци дома. Овој закон се вика Закон за попис на населението, домаќинствата и становите во РСМ, ама јас ве прашувам: Како тогаш се попишуваат „државјани“? Каде тоа, на кој попис „државјани“ се попишуваат, без оглед колку долго се надвор, Да ви кажам нешто ако се држиме до стандардите, тогаш отворете ги најновите закони на Србија, Босна и Херцеговина, на Франција или на Шкотска. Нема да најдете во ниту еден од нив дека се попишуваат државјани без оглед на тоа колку се надвор. Тие се прават врз основа на регистри. Нас ни треба реален попис, на оние кои во критичниот момент се попишуваат. Тоа е статистика. Не правиме избирачки список, вели Гордана Силјановска Давкова.

Прочитајте и...  Пендаровски ќе се консултира со експерти пред да го потпише законот за попис

Според владејачкото мнозинство пописот е статистичка операција која само во Македонија и Сомалија не е спроведена речиси две децении. Од СДСМ посочија дека не треба да се креира сомнеж уште пред да почне пописот, но и дека не може да се зборува паушално, пред да биде спроведено пребројувањето. Ја обвинија ВМРО-ДПМНЕ дека со прекинатиот попис во 2011 година, искреирале црна слика за Македонија.

Пратеничката на СДСМ Снежана Ванчева Калевска праша зошто да нема врзан потпис кога со тоа би се споделила одговорноста и дека Законот има европско знаменце бидејќи е усогласен со четири европски регулативи.

– Не правиме избирачки список, ниту избори туку правиме попис, и се согласувам, е па ако е така фингерпринтот каква врска има со овој Закон, ние ќе ги попишуваме само оние кои се над 18 години, бидејќи само тие над 18 години и деловно способни можат да гласаат. Многу сте контрадикторни. Точно е немаме целосна усогласеност но целосната усогласеност ќе мораме да ја имаме тогаш кога ќе бидеме членка на ЕУ, има уште една работа ако ние како општество сме одлучиле да ги попишеме и граѓаните, нашите државјани кои живеат надвор, тоа е општествен наш договор бидејќи имаме интерес да знаеме колку луге надвор ни живеат. А дали тие ќе влезат во она што значи Регистар – попис на население што резидентно живее тука, е тука е разликата, има разлика од таа категорија на граѓани и оваа категорија на граѓани и ве молам да не манипулираме, рече Снежана Ванчева Калеска.

Прочитајте и...  Пошта иницира регионална соработка: Се очекува поголема ЕУ поддршка за модернизација и поквалитетни услуги

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Остави Коментар