Жешко во Собрание: Се судрија поранешните сопартијци Крсто Муковски и Антонио Милошоски

Милошоски обвини дека власта е вмешана во Рекет и за тоа имал докази. За довчерашниот сопартиец Крсто Муковски рече дека бил награден со милионски тендери за тоа што гласал за смена на уставното име на државата и дека во неговата фирма сега нема контроли на УЈП.

Од собраниската говорница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ја обвини власта дека сака да го протурка Законот за јавното обвинителство особено членот 110, за да нема нови обвиненија кои би се однесувале на луѓе од владејачката коалиција.

Милошоски обвини дека власта е вмешана во „Рекет“ и рече дека за тоа имал докази. За довчерашниот сопартиец Крсто Муковски рече дека бил награден со милионски тендери за тоа што гласал за смена на уставното име на државата и дека во неговата фирма сега нема контроли на УЈП.

На ваквите обвинувања пратеникот од независната пратеничка група, Крсто Муковски посочи дека неговата фирма работи со децении, и дека во секое време може да влезе контрола.

Прочитајте и...  Нови 17 случаи на коронавирус во Албанија

-Денес ВМРО-ДПМНЕ е заложник на двајца – тројца во партија и ВМРО-ДПМНЕ се претвори во партија на Златна Зора или радикалите на Шешељ. За 27 април ќе ви кажам неколку збора. Крсто Муковски знае дека направил грешка и за тоа одлежалл, но кажете кој ги врбуваше луѓето да го направат она што го направија. Кој рече не барајте го Љубен Аранудов, целта е Заев – рече Муковски.

Милошоски со контра реплика возврати:

– Крсто Муковски од СДСМ беше наречен терорист, но откако им гласаше за смена на Уставот , СДСМ тврди дека нема криминал во фирмата на Крсто Муковски. СДСМ тврди дека тој е терорист, откако гласаше за смена на Уставот. СДСМ тврди дека Крсто Муковски е реформист- рече Милошоски од собраниската говорница.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

За збор се јави и координаторката на независнта пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Емилија Александрова која побара пауза за да се смират страстите.

Прочитај повеќе

Гори стан во Куманово, десет пожарникари го гаснат пожарот

Слободен печат

Стапката на затвореници во нашата држава бележи пад од 29 проценти, најмногу затвореници има во Русија

Слободен печат

Сѐ уште се гаси пожарот кај Чернобил, радијацијата 16 пати повисока од вообичаеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

МИА Агенција

Петти ден нема новозаразени во Дебар и Центар Жупа

Слободен печат

Автомобилскиот гигант БМВ ќе произведува медицински маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италија ги затвори пристаништа за мигрантите поради коронавирусот

МИА Агенција

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Слободен печат

Германија ќе прифати до 500 малолетни бегалци, првите 50 следната недела

МИА Агенција

Одобрени првите бескаматни кредити за поддршка на 136 мали и средни компании во висина од 1,26 милиони евра

Слободен печат

Вработените во судската служба неискористениот дел од годишниот одмор да го искористат до 31 мај годинава

Слободен печат

Австриската економија пандемијата ја чини 11 милијарди евра

МИА Агенција