Жешко во Собрание: Се судрија поранешните сопартијци Крсто Муковски и Антонио Милошоски - Слободен печат

Жешко во Собрание: Се судрија поранешните сопартијци Крсто Муковски и Антонио Милошоски

Милошоски обвини дека власта е вмешана во Рекет и за тоа имал докази. За довчерашниот сопартиец Крсто Муковски рече дека бил награден со милионски тендери за тоа што гласал за смена на уставното име на државата и дека во неговата фирма сега нема контроли на УЈП.

Од собраниската говорница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ја обвини власта дека сака да го протурка Законот за јавното обвинителство особено членот 110, за да нема нови обвиненија кои би се однесувале на луѓе од владејачката коалиција.

Милошоски обвини дека власта е вмешана во „Рекет“ и рече дека за тоа имал докази. За довчерашниот сопартиец Крсто Муковски рече дека бил награден со милионски тендери за тоа што гласал за смена на уставното име на државата и дека во неговата фирма сега нема контроли на УЈП.

На ваквите обвинувања пратеникот од независната пратеничка група, Крсто Муковски посочи дека неговата фирма работи со децении, и дека во секое време може да влезе контрола.

Прочитајте и...  Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

-Денес ВМРО-ДПМНЕ е заложник на двајца – тројца во партија и ВМРО-ДПМНЕ се претвори во партија на Златна Зора или радикалите на Шешељ. За 27 април ќе ви кажам неколку збора. Крсто Муковски знае дека направил грешка и за тоа одлежалл, но кажете кој ги врбуваше луѓето да го направат она што го направија. Кој рече не барајте го Љубен Аранудов, целта е Заев – рече Муковски.

Милошоски со контра реплика возврати:

– Крсто Муковски од СДСМ беше наречен терорист, но откако им гласаше за смена на Уставот , СДСМ тврди дека нема криминал во фирмата на Крсто Муковски. СДСМ тврди дека тој е терорист, откако гласаше за смена на Уставот. СДСМ тврди дека Крсто Муковски е реформист- рече Милошоски од собраниската говорница.

Прочитајте и...  Утрово најстудено во Берово

За збор се јави и координаторката на независнта пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Емилија Александрова која побара пауза за да се смират страстите.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

17 + 15 =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат