Жерновски: Посветено работиме за организација на фер и демократски избори

Од Министерството за надворешни работи соопштија дека во своето главно обраќање, Жерновски се осврнал на актуелните глобални предизвици пред кои е исправена меѓународната заедница и кои налагаат заедничко дејствување и соработка, во насока на заштита на човековите права и слободи.

Северна Македонија останува доследна на нејзините определби за заштита, почитување и унапредување на основните човекови права и слободи. Ние посветено работиме за организирање фер и демократски избори, како уште една потврда за нашата европска иднина, истакна заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски на 43-тата сесија на Советот за човекови права на ООН во Женева.

Од Министерството за надворешни работи соопштија дека во своето главно обраќање, Жерновски се осврнал на актуелните глобални предизвици пред кои е исправена меѓународната заедница и кои налагаат заедничко дејствување и соработка, во насока на заштита на човековите права и слободи.

– Обврска на секој од нас е зачувување и одржување на мирот и стабилноста, како услов за просперитет на секое едно општество. Затоа, да направиме клучни чекори кон иднината, застанувајќи цврсто во одбраната на човековите права, користејќи ги постигнатите резултатите од минатото како мотив и потстрек за иднината – нагласи Жерновски.

Прочитајте и...  Објавен составот на новата француска Влада

Осврнувајќи се на актуелните случувања во нашата земја, Жерновски посочи дека оваа Влада за две и пол години направи пресврт во демократските вредности на нашето општество, особено за реформите во судството, повторното воспоставување на демократска контрола врз безбедносните и разузнавачките служби, зајакнување на слободата на изразување, зајакнување на социјалната кохезија, подобрување на правата на децата и жените, како и проширување на просторот за граѓанскиот активизам.

Во однос на процесот на интеграција во ЕУ, заменик-министерот за надворешни работи изрази надеж дека многу скоро и без одложување конечно ќе биде донесена заслужената одлука за почеток на преговори со Европската Унија, што дополнително ќе го зајакне спроведувањето на стандардите за демократија и човекови права.

Прочитајте и...  Берош: Постои опасност при прославата на победата на ХДЗ да се прошири коронавирусот

Прочитај повеќе

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат

„Интегра” пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Слободен печат

Мицкоски: Господине Заев немојте да бидете нервозен, ќе се испита до крај каде завршило куферчето со изрекетираните пари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат

Крвав викенд во Чикаго: На прославата на независноста убиени 17 лица, меѓу нив 2 деца (ВИДЕО)

Слободен печат