Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Во однос на македонскиот јазик, македонскиот идентитет, тоа прашање, рече, е затворено и за нас и за светот.

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски изјави дека не очекува Бугарија да го блокира почетокот на преговорите на земјава со ЕУ.

Според него, неспорноста на македонскиот идентитет, нашето приближување кон ЕУ, добрососедските односи со Бугарија се комплементарни, а јасна е и позицијата на МНР и на  Владата.

-Не сакам да коментирам со која намена се тие изјави, меѓутоа не очекувам да има блокирање. Напротив, тој оптимизам го црпам врз основа на тоа што го видов  јас и што го видовме сите заедно што се случуваше кога се боревме за НАТО, особено за добивање одлука да се отворат преговорите со нашата земја. Нашите соседи кои до вчера не блокираа станаа најгласните адвокати, заговорници, поддржувачи на нашите евроатлантски аспирации, така што, не мислам дека ќе дојде до блокирање, рече Жерновски  вечерва во гостувањето на ТВ 24.

Прочитајте и...  Спасовски: Претседателот Заев со храбри одлуки отвори НАТО и ЕУ перспективи, а Мицкоски гледа во преговарачката рамка и вели не е рамка

Во однос на македонскиот јазик, македонскиот идентитет, тоа прашање, рече, е затворено и за нас и за светот.

-Отворањето на таа тема е навредливо, и воопшто не е, ниту по дух, ниту по слово во согласност со самиот договор што го имаме за добрососедство и соработка. Не придонесува за да имаме добри односи како што ги воспоставивме. Пак ќе кажам ниту е во духот на меѓународното право, општо меѓународното право, но можам да ве уверам, да ги уверам граѓаните дека ние како Влада  и МНР многу одговорно ќе продолжиме и понатаму  со имплементирање на овој договор којшто е многу значаен, рече Жерновски.

Прочитај повеќе

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат

За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Слободен печат

Јанушев повторно со закани: Абе таа Даниела и тој Ратко, жими се, слушај ми го зборот, ќе ги убијам

Слободен печат