Жерновски – Брнз разговараа за помош од НАТО за цивилна заштита

На средбата, главен акцент бил ставен на предизвиците во биткатата против Ковид-19, начинот на справување со коронавирусот, како и за мерките и активностите што двете држави ги преземаат на тој план.

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнз, која претставуваше прва нејзина институционална средба во Република Северна Македонија откако двете држави и официјално станаа сојузници во НАТО.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, од нејзина страна беа упатени искрени честитки до нашата држава за стекнувањето на статусот полноправен член на НАТО, кое иако доаѓа во тешки  времиња,  дава јасна перспектива и сигурна иднина за целата држава.

На средбата, главен акцент бил ставен на предизвиците во биткатата против Ковид-19, начинот на справување со коронавирусот, како и за мерките и активностите што двете држави ги преземаат на тој план.

– Во таа насока, Жерновски ја информираше амбасадорката Брнз дека Владата на својата вчерашна седница одлучи да побара од НАТО семејството да бидат активирани механизмите за цивилна заштита во услови на вонредни состојби на Евро-атлантскиот Центар за координиран одговор во случаи на катастрофи и дека во таа насока веќе се подготвува листа на приоритети за кои е неопходна идна асистенција од овие механизми. Ваквиот чекор беше поздравен од страна на амбасадорката, која истакна дека сојузниците секогаш заеднички ќе одговорат на предизвиците, односно дека членството во НАТО овозможува токму поголема сигурност и стабилност, се додава во соопштението.

Прочитајте и...  Двајца оздравени од Ковид-19 во Велес, четвртти ден без новозаболени

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат