Жената која го преживеа Аушвиц добива по 200 закани дневно

Жената која го преживеа озлогласениот нацистички логор Аушвиц сега е под полициска заштита, откако почна да добива речиси 200 закани дневно, пренесе српски „Телеграф“.

Лилијана Серге (89), која имала само 13 години кога била депортирана во Аушвиц е доживотна сенаторка која го предводеше создавањето на италијанскиот одбор во парламентот против омраза, расизам и антисемитизам, пишува Си-Ен-Ен.

Неодапна преку социјалните мрежи започнала да прима околу 200 закани или агресивни вербални напади дневно, соопштија од центарот CDEC со седиште во Милано, Италија.

– Секогаш кога угледни Евреи ќе дојдат во центарот на вниманието на медиумите во Италија, тие подлежат на антисемитистички напади на социјалните мрежи – рече Стефано Гати од CDEC.

Лилијана Серге сега добива заштеита од двајца полицајци откако крајните десничари, членови на партијата Форца Нока, во вторникот во Милано поставија транспарент каде гостуваше Серге на еден настан.

Прочитајте и...  Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Лилијана Серге е една од 25-те деца помлади од 14 години која преживеа депортација во озлогласениот нацистички логор Аушвиц. Подоцна таа е префрлена во Малчов, каде е ослободена на 1 мај 1945 година.

Прочитај повеќе

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат