Жената која го преживеа Аушвиц добива по 200 закани дневно

Жената која го преживеа озлогласениот нацистички логор Аушвиц сега е под полициска заштита, откако почна да добива речиси 200 закани дневно, пренесе српски „Телеграф“.

Лилијана Серге (89), која имала само 13 години кога била депортирана во Аушвиц е доживотна сенаторка која го предводеше создавањето на италијанскиот одбор во парламентот против омраза, расизам и антисемитизам, пишува Си-Ен-Ен.

Неодапна преку социјалните мрежи започнала да прима околу 200 закани или агресивни вербални напади дневно, соопштија од центарот CDEC со седиште во Милано, Италија.

– Секогаш кога угледни Евреи ќе дојдат во центарот на вниманието на медиумите во Италија, тие подлежат на антисемитистички напади на социјалните мрежи – рече Стефано Гати од CDEC.

Лилијана Серге сега добива заштеита од двајца полицајци откако крајните десничари, членови на партијата Форца Нока, во вторникот во Милано поставија транспарент каде гостуваше Серге на еден настан.

Прочитајте и...  Италија преку апликација ќе ги следи заразените од коронавирус

Лилијана Серге е една од 25-те деца помлади од 14 години која преживеа депортација во озлогласениот нацистички логор Аушвиц. Подоцна таа е префрлена во Малчов, каде е ослободена на 1 мај 1945 година.

Прочитај повеќе

Казнети 475 граѓани кои не носеле лична заштита

МИА Агенција

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

МИА Агенција

Без струја утре делови од неколку скопски општини

МИА Агенција

СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот

Слободен печат

Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите

Слободен печат

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Политички проект за рушење на Трамп и судир во американскиот политички естаблишмент (ВИДЕО)

Слободен печат

Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје”

МИА Агенција

Битиќи: Трет пакет економски мерки – платежна картичка за активните невработени лица, ваучер за домашен туризам (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Проф. др. Сашко Јовев: Докажавме дека нашата земја има здравство од европски ранг!

Џорџ Буш: Убиството на Флојд е шокантен неуспех во борбата против расизмот

Слободен печат

Кривичен суд: Вработениот во судската писара е негативен на вирусот

МИА Агенција