18 C
Скопје

Жена во Сплит истури канта измет врз чудотворната статуа на Гргур Нински: Тоа е Сатана! (ВИДЕО)

Огромната бронзена статуа на Гргур Нински во Сплит е дело на врвниот хрватски скулптор Иван Мештровиќ и важи за чудотворна па туристите го тријат нејзиниот ножен палец за среќа.

Жена во попладневните часови истури канта измет врз статуата на Гргур Нински во Сплит.

Сплитската полиција добила дојава за напад со измет врз кипот околу 16 часот, а после инцидентот таа е однесена да прими лекарска помош.

Како што објави Далмација данас, жената се врткала околу статуата и неколку дена пред тоа, а зошто, никој не знае. Очевидец вели и дека плукала по него и ја споменувала сатаната. Рекла дека е од Далматинска загора, но по говорот не можело да се заклучи тоа.

-Вчера шеташе околу Гргур и плукаше по него. Јас ја спречував, а таа мене ми рече дека тоа е Сатаната. Пред половина час, 40 минути дојде и излеа кантичка од 2 литра измет по палецот и потоа со раце го размачка насекаде, во висина на човек. Се обиде да побегне, ама ја фативме, вели очевидец.

Луѓето повикале полиција, направен е увид, а полицијата повикала пожарникари, но до тогаш веќе била измиена. Странците се згорзувале, зошто почнало да смрди. Пожарникарите и лицата од градската чистота добро ја испрале, пишува Далмација данас.

Први кои прискокнале и почнале да ја чистат статуата биле продавачите од штандовите недалеку од Гргур Нински.

Инаку, огромната бронзена статуа на Гргур Нински во Сплит е дело на врвниот хрватски скулптор Иван Мештровиќ и важи за чудотворна па туристите го тријат нејзиниот ножен палец за среќа.

Поврзани вести

Поренешен припадник на зелените беретки во САД осуден за шпионажа во полза на Русија 

МИА Агенција

Поздрава храна за децата во градинките: Министерството за труд и социјална политика ќе ги ревидира Нормативите и стандардите за исхрана

Слободен печат

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Слободен печат

Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Битиќи: Преку дијалог и меѓусебна соработка да креираме политики со кои ќе направиме конкурентен регион

Слободен печат

Хоџа: Доколку купеното земјоделско земјиште не се користи за земјоделството, државата може да го одземе, а земјоделците ќе добијат шанса да го купат она кое сега го користат

Слободен печат

Остави Коментар