Жена на неделата: Ивана Костовска, архитект 

Ивана Костовска е една од архитектите кои придонесоа за новото убаво лице на Зоолошката градина во Скопје. Идејниот проект за новото живеалиште на фламингата, кое неодамна беше отворено за јавноста, е дело на Ивана, која се инспирирала од природното опкружување на самиот вид животни, употребувајќи природни материјали, камен и дрво, а базенот е опкружен со многу зеленило. Станува збор за едно од најубавите живеалишта за овие егзотични птици во Југоисточна Европа. Веднаш до живеалиштето на фламингата е сместено живеалиштето на пингвините, кое ќе биде отворено во текот на летото, а исто така е дело на оваа архитектка.

А, бидејќи архитектите се често во позадината на убавите приказни, еве, извикуваме гласно – браво Ивана!

Прочитајте и...  И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар
Фото фејсбук

 

Прочитај повеќе

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат