Жена на американски дипломат прегазила британски тинејџер, па побегнала од земјата (ФОТО+ВИДЕО)

Сопругата на американски дипломат против која се води кривична истрага поради сообраќајна несреќа во која починал 19-годишниот британски тинејџер Хери Дан е Ен Сакулас ја напуштила Англија, објавија денеска британските медиуми.

Сакулас возела 360 метри на погрешната страна на паот во близина на база во која нејзиниот маж работел во Кројтон, пред да направи судар со тинејџер кој возел мотоцикл на правилната страна од патот.

Иако на британските власти им ветувала дека нема да ја напушти земјата, Сакулас сепк побегнала во САД повикувајќи се на дипломатскиот пасош.

Медиумите на островот пишуваат дека ова не е прв сообраќаен прекршок во кој таа учествувала.

Во својата татковина, таа била казнета со 200 долари поради прекршоци за кои се казнуваат несовесни возачи, како што се телефонирање при возење или претекнување преку полна линија.

Прочитајте и...  Нов случај на пренос на коронавирус од животно на човек ја вознемири Холандија

Сакулас е мајка на три деца, а моментално не е познато дали децата заминале со неа во САД или останале со таткото во Велика Британија. Семејството на убиеното момче барало да разговара со Ен Сакулас.

– Ако треба, ќе отидеме во Вашингтон. Сака сакаме да седнеме и да разговараме со неа. Не разбирам како може само да се качи во авион и да остави се зад себе, а притоа ниту да не разговара со нас или да ни упати барем извинување – вели Шарлот Чарлс, мајка на Хери Дан.

Случајот стигнува до Трамп?

Прочитајте и...  Четири војници загинаа во хеликоптерска несреќа во Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон ветил дека ќе го контактира американскиот претседател Доналд Трамп, во случај САД да не и го одземе дипломатскиот имунитет на Сакулас.

Џонсон ветил дека ќе го контактира и американскиот амбасадор во Велика Британија и додал дека се надева дека „тоа прашање ќе биде решено“.

Прочитај повеќе

Претрес во резиденцијата на гувернерот на Рио де Жанеиро

Слободен печат

Русија до година на располагање ќе има стелт авион

Слободен печат

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат

Дука: Нема новозаразени, но нема ниту сомнителни случаи со Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат