Жена бомбаш самоубиец се разнесе пред болница во Пакистан, најмалку 8 загинати и 26 повредени - Слободен печат

Жена бомбаш самоубиец се разнесе пред болница во Пакистан, најмалку 8 загинати и 26 повредени

Најмалку осум луѓе загинаа, а 26 се повредени кога жена бомбаш-самоубиец се разнесе пред болница во пакистанскиот град Дера Исмаил Кан.

Одговорноста за нападот ја презеде групата позната како Пакистански талибанци, чиј портпарол Мухамед Курасани истакна дека станува збор за одмазда поради убиство на двајца талибанци пред еден месец.

Нападот се случил откако се убиени двајца полицајци на контролен пункт во градот.

– Кога нивните тела се однесени в болница, бомбашот за кој се претпоставува дека е жена во бурка, го активирала експлозивот, изјави локален полицаец.

Во експлозијата е уништен ургентниот оддел на болницата, поради што некои од повредените се пренесени во други градови.

Прочитај повеќе

Дел од населбата Капиштец утре без струја

Слободен печат

Полушанса во Собранието за законот за обвинителство

Слободен печат

ДИК продолжува да едуцира обучувачи за спроведување на изборниот процес

Чудо во Сибир: Жена падна од девети кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

Турција ќе се обиде да спречи нов мигрантски бран од Сирија

Слободен печат

Камерите со технологија за препознавање на лица пристигнува во Лондон

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 2 =

Прочитај повеќе

Жена која допатувала од Кина – втора заболена од корона вирусот во САД

Слободен печат

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата за Законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

Анкета во САД: 41 отсто од Американците ја поддржале одлуката за убиството на Сулејмани

Слободен печат

ЕУ го именуваше првиот шеф на својата Делегација во Лондон

Слободен печат

Белорусија нема да потклекне на притисокот од Мосвка за обединување

МИА Агенција

БиХ: Со секира ја убил мајка му, а со нож ја нападнал стрина му – Судот го испраќа шест месеци во психијатриска болница

Слободен печат