Жена бомбаш самоубиец се разнесе пред болница во Пакистан, најмалку 8 загинати и 26 повредени

Најмалку осум луѓе загинаа, а 26 се повредени кога жена бомбаш-самоубиец се разнесе пред болница во пакистанскиот град Дера Исмаил Кан.

Одговорноста за нападот ја презеде групата позната како Пакистански талибанци, чиј портпарол Мухамед Курасани истакна дека станува збор за одмазда поради убиство на двајца талибанци пред еден месец.

Нападот се случил откако се убиени двајца полицајци на контролен пункт во градот.

– Кога нивните тела се однесени в болница, бомбашот за кој се претпоставува дека е жена во бурка, го активирала експлозивот, изјави локален полицаец.

Во експлозијата е уништен ургентниот оддел на болницата, поради што некои од повредените се пренесени во други градови.

Прочитајте и...  Најголем процент заболени од Ковид-19 се над 60 години, благо зголемување кај лица од 20 до 39 години

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат