Жељко Обрадовиќ треба да тренира НБА екипа

epa08099010 Fenerbahce Beco Istanbul coach Zeljko Obradovic reacts during the Eurolague match between Olympiacos Piraeus and Fenerbahce Beco Istanbul at the Piece and Friendship Stadium in Piraeus, Greece, 02 January 2020. EPA-EFE/GEORGIA PANAGOPOULOU

Тренерот на Анадолу Ефес, Ергин Атаман, смета дека е време некој европски тренер да стане тренер на НБА тим, а идеален избор за тоа е Жељко Обрадовиќ.
– Мислам дека сега е најопуштен, не е под стрес како ние. Има девет титули во Евролигата – вели Атаман за српскиот тренер кој си зема едногодишна пауза.

Атаман се надева дека челниците на НБА лигата но и на НБА екипите, ќе се согласат дека европската кошарка е подобра и дека треба да го повикаат најдобриот европски тренер.
– Обрадовиќ заслужува да тренира НБА екипа и можеби да им ги отвори вратите на сите успешни тренери и тие еден ден да добијат шанса за тоа. Не само кошаркарите, сега е време во НБА да заминат и европските тренери – порачува Атаман.
Жељко Обрадовиќ моментно е без ангажман откако си замина од Фенербахче со кого во 2017 година триумфира во Евролигата.

Видео на денот