Жбогар: „Рекет" стана риалити шоу - Слободен печат

Жбогар: „Рекет” стана риалити шоу

Судството веројатно сфаќа дека можеби ја има последната шанса да ја врати довербата кај граѓаните со независна, целосна и брза истрага на случајот „Рекет”, но и на сите други случаи на СЈО. Судството треба да најде сила да му даде отпор на притисокот, независно од каде тој доаѓа, и за тоа има целосна поддршка од наша страна, порача денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар кој зборуваше на форум во Стопанската комора, оцени дека случајот „Рекет” е трансформиран во риалити шоу, а лажните вести и доведувањето во прашање на се и сешто, станаа модус операнди во земјата.

Евроамбасадорот потенцира и дека острата реторика на политичарите што ја користат меѓусебно, но и во однос на судството, не само што ја еродира довербата кај граѓаните, туку и го труе општеството на кое очајно му треба, како што рече, помирување.

Судскиот процес за кој сведочиме деновиве беше трансформиран од политиката и од некои домашни и странски медиуми во риалити шоу. Тие се обидоа да му ја преземат улогата на судството, да ја играат улогата на „поголемиот брат”, диктирајќи ги играчите внатре, во куќата, што е судството. Лажните вести и доведувањето во прашање на се и сешто, станаа модус операнди во земјата. Секој стана криминалец што значи дека криминалците станаа анонимни, сите се еднакви, сите се исти, истакна Жбогар во обраќањето на формуот за влијанието на владеењето на правото врз бизнисот.

Само ако покаже дека може да се справи со сите случаи на криминал и корупција, судството, нагласи евроамбасадорот, може да ја врати довербата на граѓаните во него и во политиката.

Мислам дека судството сфаќа дека можеби ја има последната шанса повторно да ја изгради довербата кај граѓаните со независна, целосна и брза истрага и процесирање на случајот „Рекет”, како и на сите други случаи на СЈО. Судството треба да најде сила да му даде отпор на притисокот, независно од каде тој доаѓа и во тоа има целосна поддршка од наша страна, истакна Жбогар.

Уште еднаш подвлече и дека Европската унија базира на почитување на правилата и на законите и дека секој од елементите во триаголникот „граѓани – држава – судство”, мора да ја знае и точно ја игра својата улога. Во оваа врска, напомена, довербата е во центар. 

Кога граѓаните ќе почнат да веруваат дека системот не е еднаков за сите или кога политиката ќе почне да се меша и да притиска врз судството, тогаш гледаме ерозија на општеството кое базира на правила, потенцира Самуел Жбогар.

БОНУС ВИДЕО

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат

Израел денеска објави дека за прв пат ќе им овозможи на своите граѓани да патуваат во Саудиска Арабија, под одредени услови.

Слободен печат

Остави Коментар

5 + seventeen =

Прочитај повеќе

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Кина нема паника од корона вирусот, тврди српски студент

Слободен печат

Повторно запалени нови контејнери во Скопје (ВИДЕО)

Одекнуваат експлозии околу американската амбасада во Ирак (ВИДЕО)

Слободен печат

Лизгалиште во Зоолошка

Слободен печат

Колариќ: Шилегов можеше да купи 5 нови машини за чистење на снег, наместо да и ги даде на „Аполоинженеринг“

Слободен печат