Зголемено загадувањето на воздухот во Македонија, утринава најзагадено кај Ректоратот – Слободен печат
ВестиМакедонија

Зголемено загадувањето на воздухот во Македонија, утринава најзагадено кај Ректоратот

Погледнете кои општини се најзагадени утрово.

Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава воздухот е најзагаден кај Ректоратот, а веднаш потоа Струмица и скопската општина Центар, па потоа Тетово, Куманово и Ѓоче Петров.

Кај ректоратот утринава се измерени дури 84  µg/m3 ПМ10 честички, додека во Струмица има 60 µg/m3, а во Куманово измерени се 32 µg/m3.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close