Зголемени безбедносни мерки во Њујорк и Лос Анџелес по убиството на Сулејмани

Њујоршкиот градоначалник Бил Де Бласио се обрати до градската управа со инструкции полицијата да преземе заштитни мерки поради „обиди на Иран или нивни терористички сојузници да се одмаздат на Америка”.

Безбедносните служби на Њујорк и Лос Анџелес се во состојба на зголемена готовност за заштита на делови од градовите каде можат да се случат терористички напади по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Њујоршкиот градоначалник Бил Де Бласио се обрати до градската управа со инструкции полицијата да преземе заштитни мерки поради „обиди на Иран или нивни терористички сојузници да се одмаздат на Америка”.

Од градот посочуваат на „зголемена будност за секакви закани која ќе трае долго”.

Од полицијата во Лос Анџелес денеска соопштија дека нема кредибилни закани во центарот на градот, но дека се следи развојот на настаните во Иран.

– Продолжуваме со координација со државните, локалните, федералните и меѓународните безбедносни служби и партнери за споделување разузнавачки информации за развојот на настаните, се наведува во соопштение од полицијата во Лос Анџелес, објавено на Твитер.

Прочитајте и...  Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Инаку, во Вашингтон денеска имаше различни партиски реакции за американскиот воздушен напад и елиминацијата на иранскиот генерал.

Републиканците ја поддржаа наредбата на претседателот Доналд Трамп да се изврши таков напад, додека демократите прашуваат зошто Конгресот не бил советуван и бараат детали за идните чекори.

Ненси Пелоси, спикер на Претставничкиот дом, побара Белата куќа да ги брифира законодавците и да сподели какви планови има за наредниот период.

Сулејмани беше убиен изутринава во близина на аеродромот во Багдад. Стејт департментот препорача сите американски државјани кои се во Ирак итно да ја напуштат земјата поради очекуваната ескалација на настаните во регионот.

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат