Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во вториот бран од пандемијата на коронавирусот, и тоа особено кај жените и децата, иако при првиот бран имаше пад, покажа истражувањето.

Стапката на самоубиства во јули и октомври се зголеми за 16 проценти во однос на истиот период минатата година, што претставува голем пресврт во однос на февруари и јуни, кога опадна за 14 проценти, се наведува во студијата на Универзитетот за наука и технологија во Хонг Конг и Токискиот Институтот за геронтологија.

Во истражувањето се наведува дека пандемијата значително ќе влијае врз психолошкото здравје на децата, адолесцентите и жените, особено на домаќинките, пренесуваат британските медиуми.

Падот на стапката на самоубиства во првиот бран на пандемијата беше под влијание на државните субвенции, скратеното работно време и затворањето на училиштата, покажа истражувањето.

Прочитајте и...  Во хеликоптерска несреќа загина пратеникот Оливие Дасо, еден од најбогатите Французи

Стапката на самоубиства во вториот бран се зголеми за 37 проценти кај жените, што е околу пет пати повисока отколку кај мажите, затоа што пандемијата имаше негативни последици врз индустриите во кои доминираат жените, и затоа што вработените мајки имаа повеќе одговорности, а во пораст беше и семејното насилство.

Стапката на самоубиства кај децата во вториот бран се зголеми за 49 проценти кога училиштата беа затворени низ целата земја.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар