Зголемен број на заразени во Грција, репродукцискиот индекс на вирусот сѐ уште е под нула

За почитувањето и придржувањето кон мерките и правилата, портпаролот на грчката Влада повтори дека се интензивираат и инспекциите, а за прекршувачите се предвидени казни.

Епидемиолошкиот индекс Р0, односно репродукцискиот број на коронавирусот во Грција останува под нула и во изминатата седмица бил 0,4 и покрај зголемениот број позитивни случаи во земјата, во просек 35 дневно, наспроти 25 една седмица претходно, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите ги соопшти последните податоци од седмичниот извештај за Ковид-19, истакнувајќи дека „епидемиолошката слика на Грција останува многу подобра од повеќе европски земји”, но додаде дека тоа, не смее да биде причина за опуштање.

Во периодот меѓу 8 и 15 јули, освен зголемување на просечниот број дневни случаи има зголемување и во Солун и Атина, во просек осум дневно.

Прочитајте и...  Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените - Кој не исплатил кривично ќе одговара

-Се констатира зголемување на случаите, кое што се должи на увезените случаи, но и на внатрешната опуштеност. Ова доведе до зголемување на бројот на хоспитализирани лица, но остануваат на ниско ниво и најважното, не водат до загуби, рече Пецас и објасни дека значително е зголемен и бројот на тестови, во просек, во јули биле направени 5.000 тестови дневно, во кои се вклучени и тестовите во внатрешноста на земјата и тестовите што им се вршат на туристите.

За почитувањето и придржувањето кон мерките и правилата, портпаролот на грчката Влада повтори дека се интензивираат и инспекциите, а за прекршувачите се предвидени казни.

Пецас, на редовниот брифинг со новинарите соопшти дека директните летови од Шведска кон Грција ќе започнат два дена порано, односно на 20 јули, а не на 22 како што беше првично најавено.

Прочитајте и...  Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Во однос на информациите во грчките медиуми дека Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, предложила задолжителна употреба на маска во затворен простор, Пецас рече дека не постои таква препорака и станува збор за индивидуални ставови на дел од членовите.

Паралелно, најави дека секој вторник, заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас ќе одржува прес конференции што ќе се однесуваат на оперативните теми поврзани со коронавирусот.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат