ЗГМЕЧЕНИ ПРСТИ и ФРАКТУРА на дланката: Метална статива падна врз малолетник

Малолетник од Велес е тешко повреден откако врз него паднала метална статива на ракометното игралиште во велешкиот Градски парк.

Од велешката полиција информираат дека кај нив вчера во 16:25 часот било пријавено дека во итната медицинска помош во Велес со тешки телесни повреди бил донесен 12-годишниот  Л.Н., на кого на едната рака му паднала стативата и му ги згмечила прстите.

Од Брза помош детето веднаш било препратено во велешката Општа болница. Како што информира за МИА, д-р Тодор Јаковлевски портпарол на ЗЈУ Општа Болница Велес, од рентген снимката е увидено дека детето се здобило со тешки повреди – згмечени прсти и фрактура на коските на шаката.
Поради тежината на повредата момчето од велешката Општа болница со возило за итна помош било префрлено на понатамошно лекување на Клиниката за пластична хирургија во Скопје.
Прочитајте и...  Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!