Зендели: Не е важно само да се победи ДУИ, битно е мултиетничката коалиција да прерасне во граѓански сојуз (ВИДЕО)

-Впечатливо е дека имаме една предизборна мулти-етничка коалиција. Ова е еден нов момент. Созреани сме како граѓани дека можеме да направиме нови чекори. Можеби ова е еден европски стандар кој што сакаме да го имплементираме во Македонија. Како БЕСА дававме придонес кон реформите и бевме конструктивни како опозиција кон евро-интеграциите, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ универзитетскиот професор Фадил Зендели, потпретседател на БЕСА.

-Сите анкети кои се спроведувани во овој период говорат дека нашиот рејтинг не е намелен. Во суштина коалицијата е поддржана и велат кога коалицираме пост изборно вопшто тоа да не го правиме предизборно. Ние го направивме првиот чекор што е важно за демократизацијата на општеството кај нас.

Прочитајте и...  Без струја утре повеќе делови од Скопје

-Сметаме дека како политички партии ние и СДСМ цврсто стоиме кон евроинтегративните определби и сметам дека имаме заеднички став кон клучните реформи, вели Зендели.

-Ни претстои долг процес кон членството на ЕУ и сметаме дека и ние може да дадеме свој допринес во донесување на европските реформи. Времето на криминалците треба да заврши, за жал се уште се на високи функции. Ние и претходно се залагавме СЈО да продолжи со работа и отворените предмети да добијат завршница.

-Мислам дека Заев не требаше многу да се занимава со ставот на Ахмети за премиер Албанец. Тие секогаш ќе играат и ќе наоѓаат начини и форми да ги изманипулираат граѓаните. Едно ќе ветат а утредента забораваат. Кога треба да добијат политички поени се и сешто ќе ветат. Така и идејата за премиер Албанец – да се манипулира со чувството на Албанците и толку. Мислам дека тактички Заев не изгра добро и му даде важност на Ахмети. требаше да се остави и да се види дека Албанците веќе го сфатија Ахмети.

Прочитајте и...  Грција и Египет потпишаа договор за одредување на Ексклузивната економска зона

-Сиромаштијата е длабоко навлезена во нашето општество, младите мигрираат. Ова е многу симптоматична работа и мора нешто радикално да се менува. Треба да започнеме со економските реформи и младите да ни остануваат тука. Ако ни заминуваат и Албанците и Македонците за што ќе правиме економија и регформи во неа. Училиштата и населбите ни се празни и ова ќе ни биде главна определба – економски да зајакнеме, да размислуваме за нови работни места, за повисок стандар и перспективата да се гледа во државава, рече Зендели.

Прочитај повеќе

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Директорот на СЗО го осуди националистичкото присвојување на идната вакцина против коронавирус

Слободен печат

Во Прилеп почнуваат чествувањата за Карпалак

Слободен печат