8 C
Скопје

Земон за СП: Македонија има подобри шанси за ЕУ со Словенија, а никакви со Португалија

Македонија во дадените околности со Бугарија нема друг избор освен да чека тамошните парламентарни избори на 4 април да поминат, затоа што во предизборието нема услови за исчекор, вели професорот Рубин Земон за „Слободен печат“.

– Историската комисија треба да биде оставена да работи, а владите дотогаш да се посветат да го усвојат Акцискиот план. По изборите се очекува идната влада да не зависи од радикален елемент како партијата на Красимир Каракачанов – вели Земон за „Слободен печат“.

Тој не верува дека за време на португалското претседатество со ЕУ и на јунскиот самит нешто битно ќе се направи за македонските евроинтеграции.

– Технички не е можно. Само што ќе се формира владата, португалското претседатество ќе заврши. Поголема шанса имаме со словенечното претседателство. Словенија ни е поблиска земја, таа е дел од овој простор и ги познава приликите. Во Словенија има многу научници, интелектуалци итн. кои добро го познаваат и повеќе го разбираат проблемот меѓу Македонија и Бугарија – вели Земон.

Прочитајте и...  Оштетени штедачи: Еден чекор до правдата!

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на вчерашната неформална средба со колешката Екатерина Захариева доби поддршка за македонските евроинтеграции, а министерката Захариева утрово за БНТ рече дека ниту една држава не може да ја притисне Бугарија да попушти и да дозволи пристапни преговори на Македонија со ЕУ, ако не се исполнети условите што ги поставува.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар