Земјотресот во кој загинаа 830 илјади луѓе - Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

Земјотресот во кој загинаа 830 илјади луѓе

Земјотресите можат да се случат како последица на дејствувањето на силите на природата или да бидат предизвикани како последица на човечка активност.

Земјотресот кој предизвикал најмногу жртви досега се случил во 1557 година во Централна Кина.

Тогаш бил погоден регион во кој што најголемиот дел од луѓето живееле во пештери создадени од нежни карпи. Засолништата се урнале, при што загинаа 830 илјади луѓе.

Во 1976 година друг земјотрес го погоди Тагншан, Кина. Притоа, повеќе од 250 илјади лица го загубија животот.

Земјотресите можат да се случат како последица на дејствувањето на силите на природата или да бидат предизвикани како последица на човечка активност.

Зборот “земјотрес” се употеребува за секоја сизмичка активност кое предизвикува сизмички бранови, било да се предизивикани од природата или од човечка активност.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close