Земјотрес во морето кај Албанија

Земјотрес сеизмограм
Сеизмограм / Фото: EPA/ALANAH M. TORRALBA

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јадранското Море кај албанскиот брег, недалеку од вториот по големина град во Албанија, Драч јавува ЕМСЦ.

Епицентарот на земјотресот бил на само 2 километри од вториот по големина град во Албанија, Драч и 30 километри од главниот град Тирана.

Видео на денот