Земјотрес од 6,1 степени ги погоди Перу и Еквадор

Земјотрес /Фото: МИА

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала го погоди пограничниот регион меѓу Перу и Еквадор, соопшти Германскиот истражувачки центар за геологија (ГФЗ).

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, наведе ГФЗ, пренесе Ројтерс.

Засега нема податоци за евентуални жртви ниту настаната материјална штета.

Видео на денот