12 C
Скопје

Земјотрес од 4,1 степен во Хрватска: Повторно потрес во близина на Петриња

Нов потрес го погоди подрачјето на Сисачко-мослованската жупанија со јачина од 3,8 степени по Рихтер, јавува ЕМСЦ.

Европско медитеранскиот сеизмолошки центар наведе дека земјотресот бил со сила од 3,7 степени по Рихтер, но потоа го промени на 3,8, па на 4,1 степен.

„Два пати по ред згрме и добро ја затресе куќата“, „Силен удар“, пишуваат корисници на ЕМСЦ.

Земјотресот се почувствувал и во Загреб, а бил забележан на 10 километри длабочина, на 17 километри од Петриња.

ЕМСЦ јавува дека тоа е 26-тиот потрес кој се почувствувал во Хрватска во последните 72 часа.

Централна Хрватска од 28 декември регистрираше повеќе земјотреси, а најсилниот бее на 29 декември, повеќе од 6 степени по Рихтер, кога починаа седум лица. Најлошо поминаа Петриња и Глина.

Прочитајте и...  Тркалезна маса за корупција на локално ниво

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар