Земјотрес ја погоди Турција- Епицентарот во близина на градот Синик

Земјотрес/ Фото: МИА

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер е регистриран утрово во Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (МСЦ).

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од два километри, на 24 километри југоисточно од градот Синџик.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета.