Земјотрес го стресе Скопје

Земјотрес /Фото: МИА

Вечерва во 23.07 часот земјотрес се почувствува во Скопје, а тоа го регистрираше и Европскиот медитерански сеизмички центар.

Земјотресот со јачина од 3,3 степени по Рихтерова скала е регистриран на македонско косовската граница.

Епицентарот е на 27 километри северозападно од Скопје, и на 12 километри југозападно од Витина, Косово.

Земјотресот бил на длабочина од 2 километри.

Земјотресот е регистриран од апаратите на Сеизмолошката опсерваторија во Скопје и од Сеизмолошкиот завод во Белград.

Видео на денот