Земјите од ЕУ ќе пратат еден милион ракети, гранати и бомби во Украина

Украина артилерија EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ достават на Украина еден милион парчиња артилериска муниција во следните 12 месеци, изјавија денеска дипломати на ЕУ за ДПА.

Земјите треба веднаш да испорачаат муниција од нивните постоечки залихи во земјата разурната од војна.

Дополнително, земјите-членки на ЕУ треба заеднички да купат повеќе гранати од калибар 155 mm во следните шест месеци за да ја поддржат Украина на подолг рок.

Земјите од ЕУ треба да бидат делумно рефундирани за нивните испораки на муниција преку фонд на ЕУ кој служеше во изминатите месеци за финансирање на испораките на оружје за Киев.

Првичните планови предвидуваат дека вкупно две милијарди евра (2,1 милијарда долари) треба да се стават на располагање за муниција за поддршка на Киев.

Договорот доаѓа поради загриженоста дека Украина би можела да остане без важни видови муниција во блиска иднина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот